66954314 - 66968952  

پیدایی و رشد ترجمه و زبان

رای دادن به این مورد
(1 رای)

پیدایی و رشد زبان و ترجمه

translation creditshutterstck

عده ای از دانشمندان عقیده دارند که در ابتدا چند زبان در دنیا موجود بوده است و این زبان ها با یک دیگر ارتباط و وجه شباهتی نداشته اند. زبان های مزبور از بین رفته ولی زبان های دیگری از آن ها مشتق شده و برجا مانده است .

عوامل اشتقاق و انشعاب زبان بسیار و گوناگون است از آن جمله جنگ و تجارت و مهاجرت دسته جمعی است کما اینکه زبان لاتینی را ارتش رومی ها گسترش دادند ولی با انقراض امپراطوری دوم از بین رفت و امروز هیچ کس به آن تکلم نمی کند و تنها در اوراد کلیسایی و نسخه پزشکان و اسم گزاری علمی گیاهان و جانوران و ساختن کلمات علمی جدید از آن استفاده می شود.

از عوامل دیگر رشد زبان و ترجمه آن به زبان های دیگر تماس اهل آن زبان با مردم ملل دیگر و استفاده از لغات و اصطلاحات زبان های دیگر است خواه تماس در اثر جنگ باشد و خواه بر اثر ارتباطات تجاری و علمی و ... مثلا زبان انگلیسی که در سال 1066 میلادی پس از جنگ هیس تینگر به یکباره دستخوش هجوم لغات فرانسه قرار گرفت ،همان طوری که فتح اعراب زبان پهلوی را غنی کرده و زبان فارسی دری نتیجه همین غنای تاریخی بوده است .

عوامل بعدی در رشد زبان و ترجمه استفاده از واژه های جدید است و در اغلب زبان های لغاتی به زبان وارد می شود بدون آنکه کسی بداند از کجا سرچشمه گرفته است .

 

خواندن 328 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

JoomShaper