66954314 - 66968952  

نحوه نگارش پروپوزال

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نحوه نگارش پروپوزال

1407972333 tips writing contributed articles

 


 

صرفنظر از اينكه پروپوزال خود  را با چه هدفي مي نويسيد تمامی پروپوزال تنها از یک هدف پیروی می کنند . يك پروپوزال بايد خلاصه اي از يك طرح یا پروژه تحقيقاتي بوده و خواننده بايد پس از مطالعه آن بداند شما قصد انجام چه تحقيقي را داريد و با چه هدف  و روشي مي‌خواهيد آن را به انجام برسانيد.

در نگارش پروپوزال بایستی موارد زیر ارزیابی و مد نظر قرار گردد :

موضوع مورد تحقیق چیست ؟

چرا انجام تحیق درباره این موضوع لازم است ؟

هدف اصلی از انجام این تحقیق چیست ؟

فرضیات ما در رابطه با موضوع انتخابی چیست ؟

روش گرداوری اطلاعات چگونه است ؟

چگونه اطلاعات جمع آوری شده تحلیل و تفسیر می شوند؟

به چه مقدار زمان و هزینه نیاز است ؟

در هنگام نوشتن يك پروپوزال علاوه بر موارد بالا بايد اطلاعات ديگري نيز در متن پروپوزال وجود داشته باشد. اما مهمترين بخش هر پروپوزال كه پيكره آن را تشكيل مي‌دهند همين مواردي است كه در بالا شد.

قبل از اينكه بخواهيم وارد مباحث مرتبط با پروپوزال شويم شايد بهتر باشد جايگاه پروپوزال را در يك طرح تحقيقاتي و يك پايان نامه دانشجويي بهتر بشناسيم.

يك پايان نامه به صورت استاندارد در اكثر رشته ها و در اكثر دانشگاه ها ۵ فصل دارد:

فصل اول:كليات تحقيق شامل مطالبي درباره مساله تحقيق و نحوه انجام تحقيق است. اين فصل همان پروپوزالي است كه به دانشگاه ارائه مي دهيد.

فصل دوم:ادبيات موضوع و پيشينه تحقيق:

در اين فصل شما بايد مطالبي علمي درباره موضوع انتخابي خود بنويسيد. به عنوان مثال اگر پايان نامه شما درباره مديريت استراتژيك است، در فصل دوم علاوه بر تعاريف محدودي از مديريت، بايد مديريت استراتژيك را از ديد صاحبنظران اين موضوع تعريف كرده و روشهاي پياده سازي و تعيين استراتژيها را در سازمان شرح دهيد. در ادامه لازم است روش مورد استفاده خود را به شكل كامل شرح داده و در انتها نيز تحقيقات مشابه داخلي و خارجي مرتبط با موضوع تحقيق خود را معرفي نماييد.

فصل سوم:روش تحقيق:

مهمترين مطالبي كه در اين فصل به آنها پرداخته مي‌شود عبارت است از: جامعه آماري، نمونه آماري، حجم نمونه، روش نمونه گيري، ابزار گردآوري اطلاعات، روايي و پايايي آن و شيوه تجزيه تحليل اطلاعات.

فصل چهارم:تجزيه و تحليل اطلاعات تحقيق:

در اين فصل شما با استفاده از آمار توصيفي و استنباطي اطلاعات گرد آوري شده را نمايش مي‌ دهيد. در اين بخش است كه فرضيات تحقيق آزمون و بررسي مي شوند. بسياري از دانشجويان كار آماري تحقيق خود را با استفاده از spss انجام مي دهند.

فصل پنجم:نتيجه گيري و پيشنهادات:

در اين بخش شما بايد خلاصه اي از فصل چهارم خود را به عنوان جمع بندي نتايج تحقيق مورد اشاره قرار دهيد. بعد از نوشتن اين بخش لازم است پيشنهادات به دست آمده از نتايج، محدوديتهاي تحقيق و پيشنهاد براي تحقيقات آتي را نيز به آن اضافه كنيد.

يشترين مشكلاتي كه اكثر دانشجوها دارند را می توان دو دسته کرد:

نمی دانند چگونه موضوع را انتخاب کنند.
نمی دانند چگونه نوشتن را شروع کنند.

طبيعتا بايد از گروه اول شروع كنيم. انتخاب موضوع درست يكي از مهم ترين كارهاي نوشتن يك پايان نامه هست. شما با انتخاب موضوع در حقيقت وارد مسيري مي شويد كه راه بازگشت نداره و بايد تا انتها بريد. همه دانشجوها تمایل دارند كه موضوع كارشان یک کار بدیع و جديد و خيلي علمي و با پرستيژ باشد و به درد آينده كاری شان بخورد و چند مقاله از آن در بياید و .... الي آخر.

اولین چیزی که باید بدانید این است که نمی توانید همزمان به همه این ها فکرد کنید و مجبور هستید آن ها را اولویت بندی کنید. در واقع این کار مانند آن است که با یک بودجه محدود دنبال یک خانه گرانقیمت، در بهترین منطقه شهر، با زیربنای بزرگ و ترجیحا دارای امکاناتی مانند استخر، سونا و ... باشد. پس باید از همان ابتدای کار تکلیف تان را با خودتان مشخص کنید. اگر یک موضوع جدید و خوب می خواهید باید بدانید روزها و ماه های سختی در پیش خواهید داشت، روزهایی که در آن غیر از خودتان به کسی دیگر نمی توانید امیدوار باشید. در این مواقع اساتید راهنما و مشاوران معمولا پیدایشان نمی شود و یا اگر پیدایشان شود، دانش آن موضوع را ندارند و یا دوست ندارند به شما کمک کنند! پس با در نظر گرفتن همه این موارد موضوع رو انتخاب کنید. و زمانی این کار را انجام دهید که واقعا ارزشش را داشته باشد، بعنوان مثال رشته شما طوری نباشد که با نوشتن این مقاله هیچ ترفیعی در جایگاه تان، تاثیری در استخدام خوبتان و یا حداقل یک روزمه خوب داشته باشد. در این صورت به انتخاب موضوع بکر و دست نخورده فکر هم نکنید . مهم ترين چيز در اين مرحله این است که موضوعی که انتخاب می کنید در مورد آن علم کافی داشته باشید و به جوانب کار آشنا باشد. به شدت از انتخاب موضوعی که از آن چیزی نمی دانید بپرهیزید. حتی المقدور موضوعی را انتخاب نمایید که مربوط به حوزه کاری تان باشد (اگر شاغل هستید).

اگر نتوانستید و یا شاغل نیستید می توانید با توجه به دروسی که در دوره کارشناسی ارشد داشتید یک موضوع را انتخاب کنید. در این حالت باید این سوال را از خود بپرسید: من در دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به چه موضوعی بیش از همه علاقه داشتم؟ کدام درس را با رغبت بیشتری می خواندم؟ جواب این سوال مشخص می کند که در چه حوزه ای باید کار کنید. وقتی حوزه مشخص شد باید مشخص کنید که چه موضوعاتی از آن برای انتخاب مناسب هستند. برای پیدا کردن یک دید مناسب بهترین روش مراجعه بهسایت اطلاعات پایان نامه. در این سایت با جستجوی موضوعی که انتخاب کرده اید می توانید پایان نامه های کارشده در برخی دانشگاه ها را بیابید. بدین صورت یک دید کلی از مساله پیدا می کنید که چه کارهایی قبلا انجام شده و موضوع تکراری انتخاب نمی کنید و همچنین می توانید با کم و زیاد کردن موضوعات انتخاب شده یک موضوع دقیق تر انتخاب کنید .

اگر به هر دلیلی تصمیم دارید نوشتن پروپوزال را به شخص دیگر بسپارید حتما موضوع را خودتان بصورت دقیق مشخص کنید و یا اینکه به ایشان بگویید موضوع تان باید در مورد یک مطلب خاص باشد. چرا که اگر این کار را انجام ندهید احتمال اینکه یک موضوع تکراری را برای شما انتخاب کنید خیلی زیاد است.

انتخاب موضوع مناسب: گاهی دیده می شود که دانشجویان موضوعی برمی گزینند مانند " بررسی رفتار مصرف کننده در بازار". با این که این موضوع می تواند زمینه کاری را تا حدودی مشخص کند ولی نمی توان آن را یک موضوع خوب قلمداد کرد. موضوع جمله ای کامل است که نه یک کلمه زیاد دارد و نه یک کلمه کم دارد. تک تک کلمات موضوع باید دارای معنی باشند و بی دلیل اضافه نشده باشند. خواننده و استاتید باید بتوانند با نگاه به موضوع کلیت کاری که می خواهید انجام دهید را بدست آوردند. لذا از این به بعد منظور من از موضوع پروپوزال "موضوع" به معنای اشاره شده در بالا می باشد.

برای اطمینان از غیرتکراری بودن موضوع علاوه بر سایتی که اشاره شد سری هم به کتابخانه دانشگاه تان بزنید حتما!. در هر صورت چیزی بدتر از آن نیست که بعد از کلی کنکاش و تحقیق به شما اعلام کنند که کارتان تکراری است. در این صورت کار شما سخت می شود و اکثر موضوعاتی که خودتان انتخاب می کنید قبلا توسط افراد دیگر کار شده است. اینجاست که هنرتان را باید بعنوان یک دانشجو و محقق به کار برده و با کم و زیاد کردن موضوع به یک موضوع جدید برسید. برای مثال موضوع "رفتار مصرف کننده" بارها توسط افراد کار شده است و شما باید بتوانید از یک زاویه دیگر به این موضوع پرداخته و عنوان مناسبی برگزینید. چون ممکن است رشته همه خوانندگان این مطلب ریاضی نباشد پس نمی توان یک مثال جامع زد، هر دانشجویی با توجه به رشته خودش باید قادر باشد این انتخاب را انجام دهد. کلید کار جستجوی کامپیوتری در مقالات است که با این کار می توانید موضوع مناسبی برگزینید. لزوما انگلیسی جستجو نکنید چون به فضل الهی مقالات فارسی زیادی در اینترنت پیدا می شوند. بهترین کار این است که مقاله ای پیدا کنید که بتواند به شما یک زاویه دید مناسب نسبت به موضوع بدهد. دانشجویانی که حوصله! یا زمان کافی ندارند می توانند یک موضوع غیرتکراری پیدا کرده و همان را بعنوان موضوع مقاله انتخاب کنند. بالاخره انتخاب موضوع مناسب کاری مهم است.

حال فرض می کنیم که موضوع مناسبی انتخاب شده است. اولین مرحله ارائه شفاهی و یا کتبی (ترجیحا شفاهی) این موضوع به استاد راهنما می باشد. این کار فواید زیادی می تواند برای شما داشته باشد. ممکن است با نظر استاد راهنما کار دقیق تر و بهتر پیش برود و مشکلاتی که در جلسه دفاع پیش خواهد آمد از هم اکنون مرتفع شوند. و مهم ترین سود آن رهایی از دوباره کاری است! چرا که خیلی پیش آمده دانشجویی بعد از انتخاب موضوع و نشان دادن آن به استاد راهنما، با مخالفت استاد راهنما مواجه گشته و مجبور به عوض کردن موضوع شده است. اگر استادی با یک موضوع موافقت اولیه نماید بعید به نظر می رسد که بعدها نظر به عوض شدن موضوع دهد .

بعد از تائید موضوع توسط استاد لازم است نوشتن پروپوزال را آغاز کنید. هر دانشگاهی فرمت خاص خود را دارد که می توانید آن را از آموزش دریافت کنید و یا از سایت دانشگاه دانلود نمایید، تا بدانید چه قسمت هایی باید پر نمایید. صرفنظر از دانشگاهی که در آن قرار دارید هر پروپوزالی بیان مساله تخقیق را دارند. بیان مساله تحقیق مهم ترین قسمت یک پروپوزال می باشد. شما باید در این بخش بصورت خیلی منظم و سیستماتیک بیان کنید که قصد انجام چه کاری را دارید. و انجام این تحقیق چه لزومی دارد. معمولا بیان مساله تحقیق باید از کل به جزء نوشته شود و شما با ارائه کلیاتی از موضوع مورد نظر شروع کرده و به موضوع اصلی بپردازید. معمولا در بیان مساله تعریف مختصری از موضوع تحقیق ارائه می شود (به همراه رفرنس و حداقل دو تعریف) و شما بیان می کنید که در گذشته در این زمینه چه کارهایی انجام شده و به چه جنبه هایی از این موضوع پرداخته نشده و شما قرار است چه کارهایی را انجام دهید.

در بیان مساله تحقیق باید یک روند منظم را در پیش بگیرید. از امروزه مقوله X چگونه است! می توانید شروع کنید و بگویید که مقوله X چه معنایی دارد و معمولا باید به آن موضوع چگونه نگاه شود و شما تصمیم دارید که از چه روندی استفاده کنید. دقت داشته باشید که قرار نیست در بیان مساله تحقیق روش اجرای تحقیق را بنویسید بلکه بصورت خیلی مختصر و خلاصه اشاره می کنید که در پی انجام چه کاری هستید. از کپی کردن متن کتاب های درسی در بیان مساله خودداری کنید. بیان مساله تحقیق لازم نیست خیلی طولانی باشد ولی خیلی کوتاه هم نباشد. منطقی ترین حالت در بیان مساله این است که شما با فونت 14 بین 20 تا 50 خط بیان مساله تحقیق داشته باشید. دقت داشته باشید که اکثر پاراگراف های مهم در بیان مساله باید رفرنس داده شوند. (ترجیحا رفرنس های انگلیسی). هر گونه اشاره به آمار و اطلاعات دیگر باید با رفرنس همراه باشند. نحوه رفرنس دهی ها متفاوت هستند که به آنها نیز اشاره می کنیم.

 


برای مشاوره پایان نامه و پروپوزال به این لینک مراجعه نمایید .مشاوره پایان نامه

 

 


 

 

خواندن 334 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

JoomShaper